اتاق خبر فولاد

گام‌هاي فولاد سنگان در مسير تعالي منابع انساني

امروزه نيروی انسانی، سرمايه اصلی هر سازمان محسوب می‌شود؛ از اين رو سازمان‌ها برای رشد و بقای خود و حضور در بازارهای جهانی موظفند که توجه ويژه‌ای به جذب و حفظ کارکنان خود داشته باشند و اين رمز موفقيت کشورهای توسعه‌يافته است. شرکت‌های بزرگ معدنی جهان نيز از اين امر مستثنی نيستند. در همين راستا شرکت صنايع معدنی فولاد سنگان که اساسا با هدف تامين مواد اوليه شرکت فولاد مبارکه تاسيس شد، تاکنون اقدامات موثری در خصوص آموزش و ارتقای دانش نيروی انساني به منظور افزايش هرچه بيشتر کميت و کيفيت محصولات توليدی خود انجام داده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، با توجه به تبیین چشم‌انداز صنایع معدنی و فلزی در کشور و تولید ۵۵ میلیون تن فولاد تا سال ۱۴۰۴، اهمیت صنایع بالادستی فولاد که وظیفه تامین پایدار مواد اولیه را بر عهده دارند، بیش از گذشته افزایش یافته است. با توجه به اینکه مجموع ذخایر سنگ‌آهن خام جهان ۱۹۰ میلیارد تن در سال ۲۰۲۳ برآورد شده است که بخش اعظمی از این ذخایر در چهار کشور استرالیا، برزیل، روسیه و چین قرار دارد، ایران با در اختیار داشتن سه میلیارد و ۳۰۰ میلیون تن از این ذخایر، جایگاه نهم جهانی را به خود اختصاص داده است. همچنین میزان تولید سنگ‌آهن جهان در سال مذکور، بیش از دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون تن بوده است که ایران با تولید ۷۷ میلیون تن در رتبه ششم جهانی تولید سنگ‌آهن قرار دارد. متاسفانه برخلاف رشد ۲٫۹ درصدی تولید این ماده معدنی در کشور طی بازه زمانی ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۳، شاهد کاهش میزان عرضه مواد اولیه در بازار هستیم؛ در نتیجه این موضوع باعث می‌شود که شرکت‌های بزرگ فولادی برای ادامه فعالیت و حفظ مزیت‌های رقابتی خود به دنبال سرمایه‌گذاری در بخش بالادست فولاد باشند. در همین راستا شرکت فولاد مبارکه که برترین و بزرگ‌ترین تولیدکننده در صنعت فولاد کشور به شمار می‌آید، به منظور تامین پایدار مواد اولیه مورد نیاز خود در سال ۱۳۹۴ نسبت به تاسیس شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان در مجاورت معادن سنگ‌آهن سنگان اقدام کرد. در حال حاضر این مجموعه یکی از تامین‌کنندگان اصلی شرکت فولاد مبارکه محسوب می‌شود که همواره با اقدامات توسعه‌ای خود، سبب کاهش ریسک‌های تولید شده است.

با توجه به جایگاه ویژه شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان و پتانسیل‌های فراوان این شرکت، انتظار می‌رود که شاخص‌های عملکردی آن دائما در مسیر رشد باشند. به همین دلیل هسته مدیریتی شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان با نگاهی آینده‌نگر و دوراندیش، درصدد اتخاذ راهبردهایی کاربردی به منظور افزایش بهره‌وری سازمان، آموزش و توسعه‌ شایستگی‌های نیروی انسانی، افزایش کیفیت محصولات، توسعه بازارهای هدف و… است. کمااینکه اکنون این مجموعه موفق شده تا با پیاده‌سازی استراتژی‌های خود، دستاوردها و موفقیت‌های قابل‌توجهی را در حوزه‌های مختلف کسب کند. به عنوان مثال در بیست و یکمین دوره جایزه ملی تعالی سازمانی، شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان پس از خودارزیابی و اجرای موفق پروژه‌های بهبود، توانمندسازی و ارتقای سطح مدیریت و عملکرد و پایدارسازی نتایج آن، جایزه سه ستاره امسال را دریافت کرد. البته کسب این موفقیت، به مثابه پایان مسیر رشد این مجموعه نیست و حرکت به سمت تحقق اهداف جدید همگام با تکامل فرایندها و ‌به‌کارگیری روش‌ها نوین، سنگ‌بنای شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان است.

آموزش، شاکله شرکت فولاد سنگان

در حال حاضر نیروی انسانی اولین و مهم‌ترین سرمایه هر سازمان محسوب می‌شود که تاثیر‌ مستقیمی بر کمیت و کیفیت خروجی یک سیستم دارد؛ به همین دلیل صاحبان مشاغل باید با برنامه‌‌ریزی‌های مدون در گام نخست به دنبال جذب افراد شایسته و در گام بعدی درصدد ارتقای دانش و مهارت‌های آن‌ها باشند. این موضوع در بخش معدن و صنایع معدنی نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است زیرا اکنون با ورود شرکت‌های جدید به سایر حلقه‌های تولید، فعالان این بخش باید توانمندی‌های خود را در سطوح مختلف ارتقا دهند و به دنبال یادگیری مهارت‌های جدید برای افزایش رقابت‌پذیری در بازار باشند. باید توجه داشت که توانمندسازی نیروی انسانی یکی از مولفه‌های مهم و ‌تاثیرگذار بر میزان بهره‌وری و کیفیت محصولات به شمار می‌آید. بهره‌مندی از دستگاه‌ها و ماشین‌آلات به‌روز می‌تواند تاثیر مثبتی بر این متغیرها داشته باشد اما با ورود تکنولوژی‌های جدید به بازار، این دستگا‌‌ه‌ها قدیمی می‌شوند و همانند نیروی انسانی خلاق که همواره با ایده‌های جدید مسیر‌های متنوعی را برای دستیابی به اهداف سازمان می‌یابند، موثر نیستند. اقدامات و برنامه‌ریزی‌های شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان در حوزه مدیریت آموزش به دو دسته شامل برنامه‌های آموزش و توسعه و ارزیابی عملکرد و تحقیقات در سطوح فردی، گروهی و سازمانی تقسیم می‌شود. به همین منظور این مجموعه نقشه راهی بر اساس مدل‌ هی گروپ «Hay Group» تدوین کرده است و ارزشیابی برنامه‌های آموزشی خود را به صورت مستمر از طریق الگوی ارزیابی «Cipptoo» انجام می‌دهد. ضمن اینکه بر اساس مدل‌ هی گروپ «Hay Group»، چشم‌انداز پنج ساله‌ای در شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان تبیین شده است که سیستم مدیریت ارزیابی عملکرد در چهار حوزه اصلی یعنی مربی‌گری، ارزشیابی، تحلیل برنامه‌ها و ارائه آن‌ها به تکامل خواهد رسید. در همین راستا نتیجه پیاده‌سازی این رویکردها باعث شد که این مجموعه معدنی در بین برترین شرکت‌های کشور در حوزه رشد و توسعه سرمایه‌های انسانی قرار گیرد و تندیس برنزین ملی پانزدهمین دوره جایزه تعالی منابع انسانی و تندیس «C1»هفتمین جایزه منابع انسانی مدل ۳۴۰۰۰ را کسب کند.

فولاد سنگان، بنگاهی مسئوليت‌پذير

یقینا سازمان‌هایی که نسبت به سهام‌داران و نیروی انسانی خود مسئولانه رفتار می‌کنند، در زمینه انجام مسئولیت‌های اجتماعی و اخلاقی  نیز در جامعه پیشرو خواهند بود. باید توجه داشت زمانی که سطح فرهنگ مسئولیت‌پذیری در یک اجتماع بالا باشد، افراد آن جامعه نسبت به معضلات حساس‌تر هستند و برای بهبود شرایط به سرعت اقدام می‌کنند. به همین دلیل عمل به مسئولیت‌های اجتماعی در این جامعه به خصوص توسط شرکت‌ها و سازمان‌ها که می‌توانند با بهره‌گیری از منابع خود، تاثیرات گسترده‌تری در ارتقای سطح فرهنگ مسئولیت‌پذیری داشته باشند و افراد بیشتری را ترغیب به انجام فعالیت‌های داوطلبانه کنند، از اهمیت زیادی برخوردار است. شایان ذکر است که بنگاه‌های اقتصادی به همان میزانی که از منابع عمومی بهره ‌می‌برند، در قبال آن مسئول هستند و باید با انجام اقداماتی در زمینه مسئولیت‌های اجتماعی، سبب ایجاد تعادل میان فعالیت‌های اقتصادی و عام‌المنفعه شوند. شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان به عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان گندله و کنسانتره در کشور، همواره سعی بر این دارد تا رسالت خود را نسبت به جامعه و اقشار بومی به خوبی ایفا کند. در همین راستا می‌توان به بخشی از اقدامات این مجموعه در قالب مسئولیت‌های اجتماعی و محرومیت‌زدایی در منطقه خواف استان خراسان رضوی مانند ساخت مدارس هفت‌گانه فولاد سنگان، توسعه زیرساخت‌های آموزشی، درمانی و عمرانی، مشارکت فعال در انتقال آب دریای عمان به شرق کشور و استان خراسان رضوی، مشارکت در طرح چهاربانده شدن جاده سنگان به تربت حیدریه، حمایت از ورزشکاران و دانش‌آموزان نخبه در منطقه، اجرای پروژه‌های بزرگ در راستای صیانت از محیط زیست، اعطای وام‌های کم‌بهره در راستای حمایت از مشاغل کوچک و… اشاره کرد. گفتنی است که با انجام این اقدامات و ارائه خدمات ارزنده، تندیس سیمرغ سومین دوره جشنواره ملی مسئولیت اجتماعی (قاف) به شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان اهدا شد.

منبع خبری: فلزات انلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *