ورق A283

ورق سیاه چیست؟

ورق سیاه از نورد گرم حاصل می شود، به عبارتی دیگر این محصول در دماهای زیاد ساخته خواهد شد. به دلیل آن که ظاهر ورق مات و جنسی خشن دارد به آن ورق سیاه گویند. ورق سیاه یا همان ورق آهن در استانداردها و انواع مختلفی ساخته شده و پایه آن فولاد است. از ورق آهن در ساخت محصولات صنعتی همچون پروفیل ساختمانی، قطعه های خودرو و مواردی دیگر استفاده می شود. ورق سیاه برحسب کیفیت مواد اولیه، جزییات آلیاژ، سایز، ضخامت و نوع کاربرد به دسته های مختلفی تقسیم می شود.

انواع ورق فولادی

ورق های فولادی ساخته شده در ایران انواع مختلفی دارد که با استفاده از روش نورد ایجاد و تولید می شود. ورق های فولادی به انواع مختلفی مانند ورق سیاه، ورق رنگی، ورق اسید شویی، ورق آلیاژی، ورق استنلس استیل، ورق ضدسایش، ورق قلع اندود، ورق روغنی، ورق گالوانیزه، ورق آجدار، ورق استیل، ورق آلومینیوم، ورق پانچ و ورق شادولاین تقسیم می شوند. ورق سیاه یکی از پرکاربردترین ورق فولادی است که از روش نورد گرم ایجاد می گردد.

قیمت ورق آهن

انواع ورق سیاه

ورق سیاه برحسب کیفیت مواد، جزییات آلیاژ، سایز، ضخامت و نوع کاربرد آن به انواع مختلفی تقسیم می شود. این انواع ورق سیاه کاربردهای مختلفی دارند که درادامه آنها را توضیح خواهیم داد:

ورق صنعتی سیاه: ورق سیاه صنعتی به دو روش قابل استفاده است، این ورق ها می توانند جهت تولید پروفیل با ابعاد بالا استفاده شوند و یا به شکل مستقیم در صنایع بزرگ مورد استفاده قرار گیرند. ورق های سیاه صنعتی از نظر مشخصاتی چون ابعاد و سایز و ضخامت با دیگر ورق ها تفاوت دارند.

ورق سیاه معمولی: برحسب مقدار عنصر کربن در آلیاژ فولاد، ورق های فولادی نیز سختی های گوناگونی خواهند داشت. ورق های سیاه معمولی بر حسب میزان کربن به دو گرید  ST37 و ST52  دسته بندی می شوند. علاوه بر کربن، در این دو دسته از عنصرهای دیگری نیز استفاده می شود. در ورق های ST37 از عنصر های شیمیایی مانند فولاد، فسفر، سیلیسیم، گوگرد، منگنز استفاده شده و در ورق سیاه ST52 این عناصر نامبرده شده با درصد مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند.

یکی دیگر از انواع دسته بندی ورق آهن، نحوه عرضه آنها به بازار است که به دو صورت ورق سیاه کلاف یا رول و ورق سیاه شیت یا فابریک است.

ورق سیاه کلاف یا رول: طول این ورق محدودیت ندارد زیرا که به صورت کلاف هستند. از نظر عرضی نیز این ورق ها در اندازه های 1، 1.25، 1.50 و 2 ساخته می شوند. ضخامت این ورق ها نیز از 1.5 میلیمتر تا 15 میلیمتر متغییر می باشند.

ورق سیاه شیت یا فابریک: این نوع ورق های آهنی به صورت سفارشی هستند، به این صورت که مصرف کننده ابعاد، ضخامت ورق مورد لازم را به کارخانه داده و محصول مورد نظر را تحویل می گیرد. البته این ورق های شیت به صورت آماده نیز در بازار موجود هستند که ضخامت آنها بیشتر از 15 میلیمتر می باشد.

 

قیمت روز ورق سیاه به چه عواملی بستگی دارد؟

یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در قیمت ورق آهن وزن آن است. وزن ورق آهن براساس استانداردهای تولید تعیین می شود که برای هر کارخانه متفاوت می باشد. به همین دلیل استاندارد تولید و برندی که ورق آهن را تولید کرده است بر روی قیمت نیز تاثیرگذار است. به عبارتی دیگر هر چه برند معتبر باشد، قیمت خرید ورق آهن نیز بیشتر شده و آن را با قیمت بالایی به فروش می رسانند. فاکتور بعدی که در قیمت ورق آهن تاثیر دارد، ضخامت ورق می باشد که به همین جهت ورق 10 میل نسبت به دیگر محصولات قیمت بیشتری دارد. معمولا قیمت محصولات فولادی تابع موارد زیر هستند، زیرا که غیرقابل پیش بینی بوده و علاوه بر عوامل زیر ممکن است عاملی غیرمنتظره نیز بر روی قیمت ورق آهن تاثیر داشته باشد.

 • مقدار عرضه و تقاضا
 • میزان رونق صنایع مصرف کننده
 • قیمت روز آهن در ایران و جهان
 • نرخ ارز و تورم
 • هزینه حمل و نقل
 • شرایط تولید محصول
 • وضعیت بورس
 • وضعیت اقتصادی کشور

 

قیمت ورق آهن کیلویی

قیمت پلیت یا ورق آهن به دلیل سایزهای مختلف و ضخامت گوناگون برای مصرف کنندگان صنایعی مانند خودروسازی و تولیدکنندگان لوازم خانگی بسیار مهم است. برخی از فروشندگان مقاطع فولادی قیمت ورق آهن را به صورت کیلویی و برخی دیگر نیز به شکل روزانه اعلام می کنند. اما به طور کلی یکی از موارد تاثیرگذار در قیمت آن در زمان خرید ورق آهن، ضخامت است. در هنگام خرید می توان قیمت محصول را به صورت کیلوگرمی نیز از کارشناسان ما استعلام کنید. معمولا رول و شیت های نازک ورق آهن قیمت کمی دارند.

قیمت ورق آهن 1 میل

یکی از محصولات پرمصرف تولید شده در فولاد ورق آهن 1 میل است که توسط کارخانه های مختلفی مانند فولاد مبارکه اصفهان ساخته می شود. قیمت ورق سیاه 1 میل به کارخانه سازنده و اندازه آن وابسته است. این ورق آهن در صنعت های مختلفی مانند ساخت تانکر، خودروسازی، ساختمان سازی و سوله سازی کاربرد دارد. اطلاع از قیمت دقیق این محصول برای مصرف کنندگانی چون صنایع و پیمانکاران بسیار مهم است. در زمان خرید ورق آهن می توانید به سایت فولاد نرخ مراجعه کرده و قیمت ورق آهن را به صورت کاملا بروز مشاهده نمایید. قیمت ورق آهن 1 میل به عوامل دیگری چون نرخ ارز، هزینه تولید، قیمت فولاد به صورت خام و میزان تقاضا و عرضه و غیره وابستگی دارد. در صورتی که قصد خرید آهن 1 میل را داشته باشید می توانید با کارشناسان ما تماس گرفته و در مورد نحوه تهیه آن اطلاعات دقیقی را کسب کنید.

خرید ورق آهن

قیمت ورق آهن 2 میل

یکی دیگر از محصولات فولادی ورق آهن 2 میل است که به صورت رول تولید شده و از محصولات پرمصرف در صنایع مختلف است که تقاضای زیادی دارد. قیمت ورق سیاه 2 میل نیز مانند قیمت ورق آهن 1 میل به کیفیت، ضخامت و کارخانه سازنده و نوسانات ارزی وابسته است. جهت خرید ورق آهن 2 میل می توان قیمت دقیق این محصول را در سایت فولاد نرخ مشاهده کنید و با تماس با همکاران بخش فروش اقدام به خرید کنید. کارخانه های ایرانی مختلفی این محصول را تولید می کنند که قیمت ورق آهن 2 میل به برند تولید شده وابسته می باشد.

قیمت ورق سیاه 1.5 میل

از کارخانه هایی که ورق سیاه 1.5 میل تولید می کنند می توان کارخانه هایی چون فولاد مبارکه، فولاد اکسین، ورق کاویان، نورد لوله اهواز، گیلان را نام برد. قیمت ورق سیاه 1.5 میل به کارخانه تولید کننده وابسته است و علاوه بر این مورد به موارد دیگری چون مواردی که در بالا ذکر شد مانند ارز، میزان تقاضا و ... نیز بستگی دارد. قیمت ورق سیاه 1.5 میل در سایت فولاد نرخ به صورت روزانه آپدیت می شود.

قیمت ورق سیاه 3 میل

دانستن قیمت ورق آهن 2 میل در مقایسه با قیمت ورق 3 میل برای بیشتر مصرف کنندگان محصولاتی فولادی بسیار مهم می باشد. چرا که همانطور که می دانید خرید ورق آهن 2 میل بیشترین متقاضی را داشته و مصرف آن در صنایع مختلف بسیار بیشتر است. برای اطلاع از قیمت ورق سیاه 3 میل نیز می توانید به سایت فولاد نرخ مراجعه داشته باشید.

قیمت ورق آهن 10 میل

 یکی از مهمترین اندازه ورق آهن فولادی تولید شده در صنعت های مختلف ورق آهن 10 میل است. این ورق توسط شرکت فولاد مبارکه اصفهان تولید می شود که علاوه بر این سایز، سایزهای مختلف دیگری نیز به بازار عرضه می کند.خرید ورق آهن 10 میل برای مصارف مختلفی انجام گرفته و آن را به صورت برش داده شده استفاده می کنند. که علاوه بر این سایز، ورق هایی دیگر با سایزهای مختلف نیز ساخته می شود مانند ورق 8 میل و 12 میل. برای مشاهده آخرین قیمت ورق 10 میل می توانید به سایت ما مراجعه داشته باشید.

قیمت ورق سیاه

وزن و قیمت ورق آهن

ورق های آهن به طور کلی دارای وزن های مختلفی هستند که ابعاد و ضخامت آنها نیز متنوع می باشد. روش هایی برای محاسبه وزن ورق در زمان خرید ورق آهن وجود دارد که موجب تغییر قیمت آن نیز خواهد شد. یکی از موارد تاثیرگذار در وزن ورق فولادی، چگالی فولاد یا وزن مخصوص ورق آهن می باشد. وزن مخصوص ورق آهن معادل با 7.86 گرم بر سانتیمتر مکعب است. اگر در ورق فولاد، ورق آلیاژ یا استیل وجود داشته باشد چگالی 8 گرم بر سانتیمتر مکعب در نظر گرفته می شود.

جدول وزن ورق سیاه (فولاد مبارکه)

در محاسبه وزن ورق، روش هایی مانند جدول وزن ورق، جدول اشتال ورق، فرمول محاسبه وزن ورق و محاسبه آنلاین کاربرد دارد. مهمترین روش محاسبه وزن ورق، جدول وزنی ورق آهن است که در زمانی کم، وزن استاندارد ورق فولادی را محاسبه می کند. فرمول زیر نحوه محاسبه وزق ورق آهن است:

ضخامت ورق (میلیمتر) * عرض ورق (میلیمتر) * طول ورق (میلیمتر) * 7.86 = وزن ورق (کیلوگرم)

همانطور که در بالا ذکر کردیم بر روی قیمت ورق آهن موارد مختلفی تاثیردارد، علاوه بر برندی که ورق آهن را تولید می کند، وزن ورق آهن نیز تاثیرگذار است که براساس فرمول بالا دیگر می توانید آن را به آسانی محاسبه کنید.

 

قیمت ورق آهن برش خورده

ورق آهن برش خورده ها، ورق هایی هستند که از طریق فرآیند نورد گرم و سرد به شکل ورق های نازک ساخته می شوند. ورق های آهن ساخته شده با نورد گرم سطحی زبر و غیر روغنی با گوشه هایی گرد دارند. اما ورق های ساخته شده با نورد سرد صیقلی بوده و گوشه های آن زاویه دار است. ورق های برشی قدرت و استحکام زیادی دارند، از ورق های برشی در ساختمان سازی، ساخت مخازن، کشتی ساز، لوازم خانگی استفاده می شود. برش در ورق آهن با استفاده از دستگاه برش دستی (قیچی)، هیدرولیکی و ماشینی انجام می گیرد. از قیچی های دستی برای برش ورق نازک و از دستگاه اتوماتیک جهت برش های ضخیم استفاده می شود. قیمت ورق آهن برش خورده نیز از فاکتورهایی چون برند، قیمت ارز و غیره تاثیرپذیر است. می توانید قیمت ورق برش خورده آهن را به صورت بروز در سایت فولاد نرخ مشاهده کنید.

قیمت روز ورق سیاه

یکی از مواردی که برای خریداران و مصرف کنندگان صنعت فولاد به خصوص ورق آهن مهم است اطلاع از قیمت ورق سیاه به صورت کاملا بروز است. قیمت ورق آهن در سایت فولاد نرخ به صورت روزانه بروز می شود که می توانید بر این اساس به آسانی ورق آهن را از شرکت فولاد نرخ تهیه کنید. همانطور که می دانید ورق آهن در سایزهای مختلف 1 میل، 1.5 میل، 2 میل تا 12 میل تولید می شود که هر کدام نسبت به هم قیمت های متفاوتی دارند.

 

قیمت ورق آهن

فرق فرق آهن فابریک با ورق آهن برشی

به ورق هایی که ساخت و تولید آنها در کارخانه به همراه ابعاداستاندارد، سفارشی و با طول و عرض و ضخامت ساخته و بسته بندی می شود، شیت فابریک می گویند. محصولات ساخته شده با این فرآیند بسیار با کیفیت هستند که علت آن دقیق بودن برش های آنها است. به همین دلیل از نظر قیمتی آهن فابریک گران قیمت تر از ورق های برشی می باشد. زیرا که از نظر کیفیت نیز، آهن فابریک فاقد شکستگی و کج شدگی بوده و سطح آن کاملا یکنواخت است. برش در ورق های فولاد معمولا در پایان نورد گرم فلز انجام می شود که به وسیله دستگاه مخصوصی و متناسب با ابعاد موردنظر اتفاق می افتد.

فرآیند تولید ورق سیاه چگونه است؟

ورق آهن یا ورق سیاه از طریق نورد گرم ساخته می شود در این روش شمش فولاد در دماهای بالای 930 درجه سانتیگراد نورد می گردد. پس از این کار ورق فولادی به شکل یکنواخت و صاف در می آید. در فرآیند نورد گرم، شمش و اسلب فلزی از بین غلتک با دمای زیاد رد شده و باعث فرم دهی فولاد به شکل و ضخامت های مختلف می گردد. مراحل تولید فرآیند ورق آهن به صورت زیر است:

 1. مرحله ذوب سازی: اولین مرحله از فرآیند تولید ورق آهن مرحله ذوب است. برای این کار بهتر است که ابتدا فولاد را ذوب و آن را به شمش یکنواخت تبدیل و پردازش کرد. پس از این کار این شمش تحت فشار قرار گرفته و به شکل ورق مسطح تبدیل می شود. برای ذوب کردن فولاد و ساخت ورق آهن به کوره پیشگرم نیاز است.
 2. ریخته گری: مرحله دوم انجام ریخته گری است و زمانی که فولاد به طور کامل ذوب شده آن را درون بوته ریخته و در قالب مستطیل قرار می دهند. این کار باید تا زمانی که فولاد ذوب شده حالت مایع دارد انجام شود تا این مایع خارج از قالب سخت نگردد. به این ترتیب فولاد مایع بعد از خنک شدن به شکل قالب و جسمی مستطیل شکل در می آید که به آن شمش گویند.
 3. پوسته زدایی: حذف آلودگی ها در تمام فرآیند ساخت و تولید مقاطع فولادی بسیار ضروری است. شمش هاماده اولیه ساخت ورق آهن هستند که بهتر است فاقد آلودگی باشند تا محصولی با کیفیت را ایجاد کنند. به همین دلیل زمانی که شمش ها سرد می شوند باید در این مرحله نیز تمیز شوند. برای تمیز کردن شمش ها و پوسته زدایی از یک مخلوط شیمیایی استفاده می شود تا شمش ها برای مرحله های بعدی آماده شوند.
 4. مرحله نورد و آنیل: پس از تمیزکاری مرحله نورد و آنیل انجام می شود که یکی از مراحل مهم در تولید ورق آهن است. در این مرحله از تولید ورق سیاه از غلتک های بزرگی استفاده می شود تا شمش های فولادی با حرکت مکرر این غلتک ها به ورق های نازکی تبدیل شوند. تکرار حرکت غلتک ها تا زمانی انجام می شود که محصول نهایی ضخامت موردنظر را داشته باشد.
 5. خنک سازی و کلاف پیچ: در این مرحله محصول نهایی از طریق روش هایی معین خنک می شوند. تفاوت در اجرای خنک سازی بر روی مشخصات محصول و ویژگی ورق آهن تاثیر زیادی دارد. بعد از خنک سازی ورق آهن تولید شده برای حمل آسان تر به شکل کلاف دسته بندی می شوند.
خرید ورق سیاه

آشنایی با برندهای تولید ورق در ایران

ورق فولاد یکی از پرمصرف ترین مقاطع فولادی در ایران است که با آلیاژهای مختلفی ساخته می شود. کارخانه های زیادی در زمینه تولید ورق سیاه یا ورق آهن فعال هستند. از فعالان این حوزه می توان شرکت های زیر را نام برد:

مجتمع فولاد اکسین: این کارخانه فعالیت خود را از سال 1384 شروع کرده و در ساخت محصولات خود از ماشین آلات بروز دنیا استفاده می کند.

مجتمع فولاد مبارکه اصفهان: این کارخانه فعالیت خود را از سال 1371 آغاز کرده و جزو برترین کارخانه در این حوزه است. این کارخانه محصولات مختلفی مانند ورق رنگی، ورق گالوانیزه و غیره تولید می کند.

فولاد خوزستان: فولاد خوزستان نیز در سال 1366 فعالیت خود را شروع نمود و محصولاتی چون شمش، بیلت و اسلب را تولید می کند.

مجتمع فولاد گیلان: سال تاسیس این کارخانه 1382 است و میزان زیادی محصول نورد گرم نسبت به محصولات نورد سرد تولید می کند. مقاطع تولید شده این شرکت در بخش هایی چون لوله سازی، خودروسازی استفاده می شود.

مجتمع هفت الماس: این کارخانه فعالیت خود را از سال 1375 شروع کرده و محصولاتی چون ورق روغنی و گالوانیزه تولید می کند. این مجتمع از نظر تولید ورق گالوانیزه رتبه دوم را دارد.

مجتمع فولاد امیرکبیر کاشان: این مجتمع زیرمجموعه فولاد مبارکه اصفهان است که در زمینه تولید ورق سیاه، رنگی، گالوانیزه و غیره کاربرد دارد.

کارخانه تاراز و شرکت ورق خودرو چهار محال بختیاری: این دو شرکت نیز در زمینه ورق گالوانیزه فعال هستند. ورق های تولید شده در کارخانه ورق خودرو چهار محال بختیاری به ورق گالوانیزه خودروی شهرکرد معروف است.

مشخصات و ویژگی های ورق آهن

در بین انواع ورق های فولادی ساخته شده ورق سیاه یا ورق آهن بسیار پرکاربرد است.  ورق آهن یا ورق سیاه به علت داشتن مواد اولیه مرغوب در صنایع زیادی استفاده می شود. کیفیت خوب این محصول موجب تثبیت جایگاه آن در صنایع مختلف شده است. به طور کلی ورق سیاه در ساخت بدنه خودرو، ورق کف خودرو، لوله های درزدار، پروفیل، ساخت تانکر و کشتی و غیره بیشترین کارایی را دارد. از مهمترین مشخصات این ورق می توان موارد زیر را نام برد:

 • مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی
 • مقاومت کششی زیاد
 • خاصیت چکش خواری زیاد
 • چقرمگی زیاد
 • ارتجاعی بالا
 • استحکام و طول عمر زیاد

 

قیمت ورق سیاه

سوالات متداول

نحوه خرید ورق آهن از فولاد نرخ چگونه است؟

برای خرید و اطلاع از قیمت دقیق مقاطع فولادی از جمله ورق آهنی می توانید با شماره تلفن شرکت 021-28427711 تماس بگیرید.

آیا قیمت ورق سیاه در سایت فولاد نرخ بروز می باشد؟

بله قیمت ورق سیاه در سایت فولاد نرخ به صورت روزانه آبدیت می شود.

چه برندهای تولید کننده ورق سیاه در فولاد نرخ به فروش می رسد؟

به طور کلی همه برندهای تولید کننده ورق سیاه در فولاد نرخ عرضه می شوند و شما عزیزان می توانید با دریافت مشاوره رایگان از همکاران بخش فروش ما محصولی مناسب با نیاز خود را تهیه کنید.

آیا فولاد نرخ فروش ویژه بر گزار می کند؟

بله، برخی از محصولات به صورت ویژه و با قیمتی کمتر نسبت به بازار در سایت فولاد نرخ به فروش می رسند.

آیا ورق آهن برش خورده نیز در فولاد نرخ به فروش برسد؟

بله کلیه محصولات ورق آهن در شرکت فولاد نرخ عرضه می شود.